Alzheimer
Dane projektu
Finansowanie projektu: 9 968 771,73 PLN (w tym dofinansowanie dla UMED: 6 865 478,73 PLN) - ABM/2021/2, Projekt finansowany ze środków ABM
Opis projektu:
Celem projektu jest ocena skuteczności i bezpieczeństwa fumaranu dimetylu w redukcji atrofii mózgu, poprawie synaptycznych połączeń czynnościowych, funkcji poznawczych oraz funkcjonowania i jakości życia pacjentów z rozpoznaniem łagodnych zaburzeń poznawczych i otępienia w chorobie Alzheimera.
Choroba Alzheimera (ang. Alzheimer‘s Disease, AD) jest najczęstszą przyczyną otępienia odpowiadającą za 60-75% wszystkich jego przypadków. U osób z AD obserwujemy stopniowe osłabienie zdolności poznawczych, w tym pamięci, umiejętności logicznego myślenia i umiejętności społecznych. Liczba osób w Polsce, u których występowało otępienie typu alzheimerowskiego szacowana jest na poziomie od 360 tysięcy do 470 tysięcy. Tak duży problem medyczny generuje olbrzymie koszty ekonomiczne i społeczne.
Dostępne leczenie ma działanie objawowe, a jego skuteczność jest znacznie ograniczona. Pomimo licznych badań nad nowymi cząsteczkami, które mogłyby znaleźć swoje zastosowanie w skutecznej terapii AD, do tej pory na rynek nie wprowadzono żadnych nowych preparatów. Badany produkt leczniczy – fumaran dimetylu jest estrem metylowym kwasu fumarowego o silnym działaniu przeciwoksydacyjnym, przeciwzapalnym i immunomodulującym. Terapia ma na celu ingerencję w część mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój otępienia, tym samym zahamowanie progresji łagodnych zaburzeń poznawczych do otępienia oraz zahamowanie rozwoju obecnych już objawów otępiennych.
Projekt jest realizowany przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi w partnerstwie z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach i Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Beneficjent
Konsorcjum w składzie:
Uniwersytet Medyczny w Łodzi (Lider)
Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Partner)
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (Partner)
Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (Partner)
Główny Badacz Koordynator
prof. dr hab. n. med. Jakub Kaźmierski